Naszóval, ez az a menüpont, ahol Ginger SOKKAL többet tud mesélni, két saját lóval, de azért majd én is megpróbálkozom. / DyaHorse
Nos, akkor kezdem is én (Ginger). Hát a lóápolás szerintem egy olyan dolog, amit mindenkinek hamarabb el kell sajátítania, mint magát a lovaglást. Én is így voltam ezzel, a második "edzésemen" már mindent egyedül csináltam, nyergeltem és csutakoltam. Azt gondolom, hogy egy alap dolog, hogy sárosan nem viszünk ki lovat edzeni, nem rakunk dzsuvás nyerget a hátára. Nagyon sok lovast lehet látni mostanság, akik nem tudnak lovat szerelni. És ezt eléggé szánalmas dolognak tartom. A lovagláshoz ugyanis hozzátartozik, hogy leeápolom felnyergelem-lenyergelem a lovat. És nem csak a nyereg meg a kantár, de a többi része se jelentsen gondot. Ha pedig egy új eszköz akad a kezedbe akkor sem szabad leblokkolnod. A higiénia. A másik jelentős része a lovaglásnak. Konkrétan, ha az én példámat követed (nem kötelező, de eddig még nem volt ilyen gondom) akkor minden edzés előtt ronggyal letörlöd a felszerelést, majd, ha felszáradt a víz róluk ( nem azt jelenti, hogy el kell áztatnod a bőrt ) akkor babatörlőkendővel is. Ezt edzés után is megcsinálod, és nem nagyon lesznek problémák a tisztasággal. A zablát áztatni szoktam két percig, utána szivaccsal, majd törölközővel is letörlöm. Két hetente pedig mindent bőrápolózom. A nyeregalátéteket szintúgy két hetente cserélgetem, és edzések után teljesen kiporolom.Az extrákat, mint pl. gouge, ín és bokavédő ugyanígy kezelem, a bőröket ápolózom is. Azt hiszem ez a minimum, amit az ember a saját felszerelésével megcsinál. A kölcsöncuccokat mondjuk háromszor ennyire megápolom, ha igénylem, de ez legyen mindenkinek a saját dolga. A lóápolást nem fogom kisrészekre szedve elmagyarázni. Inkább rámutatnék arra, hogy egy patában maradt kő mennyi mindent jelent. Az ápoláson kívül, én mindig ellenőrzöm a patákat, hogy nincs-e megsérülve a szaru, áttapintom a lábait, ésatöbbi. A nyereghelyet érdemes többször is ellenőrizni, meg a zablakörnyéki részeket. A karámozott paciknál pedig, fokozottan ügyelni kell a lábakra, farra, stb. A pataápolásra edzések után én a patazsírt használom, és hagyom picit száradni. Edzés előtt-után is kaparok patát, ez a minimum. Ha valakinek két perce van a lovát összekapni (sose vezet jóra,de ha előfordul) az első a pata ellenőrzés. A szőrre sosem teszek fényt,és a többit. Nyári időszakban két hetente teljes samponos fürdetés, nyáron edzések után csak átmosom a lábat, nyereghelyet. Ajánlom a bogárinvázió ideje alatt a bogárirtót, még a lovak is nyugodtabbak, ha nincs rajtuk 50 szúnyog. Sebek esetén leginkább felnőtt tanácsát kérném,de betadin, fertőtlenítés, kiöblítés sosem ÁRTHAT. Tőlem ennyi, talán Dyahorse-tól lesz más is.:))
Ginger~
Azthiszem, nem is igazán tudok hozzászólni Ginger leírásához, mindenben teljesen egyetértek vele. Talán annyiban tudok hozzászólni, hogy a lovasiskolában nem igazán lehet megcsinálni mindent, sőt, van ahol az a rend, hogy meg a lovas, oké, ott a ló, lovagolj, aztán menj innen. Ez szerintem teljesen baromság, de ezt Ginger már leírta. Én sokszor vagyok úgy, hogy le se tudom csutakolni a lovat, de már nyergelnem kell. Sőt, van, hogy én csak nézhetem a nyergelést. Ez az, amit utálok, mert nem tudom így rendesen megtanulni, hogy nincs gyakorlati tapasztalatom, ezért sokszor kezdőnek érzem magam. Szerintem egy lovardában rendesen MINDENT meg kéne tanítani a kliensnek, a lóápolástól kezdve a felszerelés "karbantartásáig". Én (és nézzetek ezért kezdőnek) de még sosem pucoltam nyerget, pedig nem lehet rossz. Perszee, ezt megcsinálják a lovászok, de szerintem hozzátartozik a lovagláshoz, hogy eltakarítjuk magunk után a koszt, például a lótrágyát, és a kiszóródott mindenfélét, és rendesen lepucolni a felszerelést.
Ennyit tudok hozzászólni Ginger (szerintem) nagyon tömör és mégis tartalmas leírásához, szóval fogadjátok egy nem-lótulajdonos leírását is. Amúgy eléggé rátértem a lovasiskolákra, de én csak ezt a lovas életet ismerem. Remélem csak egyenlőre. :)
DyaHorse
|